Podnośniki koszowe – Jakie wybrać i czym się kierować przy ich wynajmie

Prace na wysokości

Podnośniki koszowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być stosowane do tak złożonych prac jak usuwanie awarii linii elektroenergetycznej, jak również do zaprowadzania porządku w orynnowaniu pokrycia dachowego. Na tym jednak nie kończy się rola podnośników koszowych. Podnośniki koszowe służą również do sprawdzania stanu technicznego konstrukcji o znacznych wysokościach lub takich, do których dostęp jest utrudniony. Wykrywanie wad skutkuje ich usuwaniem, w czym również mają swój udział podnośniki koszowe.

Sezon wiosenno-jesienny to również zaprowadzanie porządku wśród roślinności. Zieleń wysoka wymaga systematycznego podcinania, do czego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Należy mieć również na uwadze, że podnośniki koszowe to alternatywa do rusztowań, których montaż i demontaż zajmuje dość znaczą ilość czasu.

Inne prace, w których pomocny będzie podnośnik koszowy to:

  • zmiana reklam wielkoformatowych,
  • montaż elewacji,
  • mycie i czyszczenie elewacji,
  • wykonywanie ociepleń,
  • odśnieżanie dachów.

Podsumowując – podnośnik koszowy będzie pomocny we wszelkich pracach odbywających się na wysokości.

Wynajem podnośników koszowych

Podnośniki koszowe to rodzaj specjalistycznego sprzętu, więc jeśli istnieje jedynie czasowa konieczność jego użycia, najlepiej zdecydować się na wynajem podnośnika koszowego. Atutem tego rozwiązania jest między innymi to, że do każdego podnośnika koszowego firma wynajmująca zapewnia wykwalifikowanego operatora, który dołoży starań, aby przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem.

Jak wybierać sprzęt?

Wynajęcie podnośnika wiąże się z koniecznością wyboru jego odpowiedniego modelu. Najbardziej istotną kwestią jest to, jaki rodzaj prac zamierzamy wykonać z pomocą wynajmowanego sprzętu, ponieważ jak zostało to wspomniane wcześniej, istnieje wiele zastosowań podnośników koszowych, a w związku z tym ich parametry są dość zróżnicowane.

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę to maksymalny udźwig w koszu. Jest to jeden z parametrów, który determinuje wybór odpowiedniego modelu do naszej pracy. Jeśli podnośnik ma służyć tylko jako ramię, które wyniesie na przykład dwóch pracowników na odpowiednią do wykonania pracy wysokość – wystarczy, aby udźwig wynosił około 200kg. Jeśli zaś podnośnik ma spełniać również inną funkcję, na przykład wynieść na odpowiednią wysokość jakiś ciężar – wówczas należy zastanowić się nad sprzętem o większym udźwigu, na przykład wynoszącym 600kg.

Kolejna kwestia, dość oczywista, to wysokość podnoszenia, zwana też maksymalna wysokością roboczą. Mając na uwadze to, jaką pracę chcemy wykonać – wiemy do jakiej wysokości chcemy dotrzeć. Należy więc wybrać podnośnik, który wyjdzie naprzeciw naszym potrzebom. Pamiętajmy jednak o pewnym zapasie. Nie należy dobierać podnośników bez zastosowania pewnego zapasu wysokości na wypadek błędów we wcześniejszych pomiarach.

Innym parametrem jest wysięg boczny podnośnika koszowego. Jest on zwykle dużo mniejszy niż wyżej wspomniana maksymalna wysokość robocza. Jej wartość może się również wahać w zależności od tego, jaki ciężar zamierzamy umieścić w koszu.

Jeśli praca, którą chcemy wykonać, będzie miała miejsce w trudnym terenie – warto również sprawdzić jaki napęd posiada auto z podnośnikiem koszowym.

Ważnym, o ile czasem nie najważniejszym aspektem, są wymiary samochodu. W przypadku prac w trudno dostępnych miejscach – ten parametr okaże się determinującym.

Wykwalifikowana pomoc

Jeśli nie jesteśmy doświadczeni w wynajmie specjalistycznego sprzętu warto poprosić o pomoc fachowca. Pomoże on dobrać wszelkie parametry do naszego zadania. Pracownicy firmy Dźwigi Uniwersal z chęcią udzielą Państwu informacji i pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu.

W ramach naszych usług prowadzimy także wynajem dźwigów. Zapraszamy do współpracy.

Dodaj komentarz

Powrót na górę